Найвідоміші захворювання півоній - це сіра гниль (ботритис), іржа та кільцева мозаїка листя.

Сіра гниль (збудник - Botrytis paeonie, В. cinerea).
Вважається однією з найбільш небезпечних та найпоширеніх хвороб цих рослин. У нашій зоні квітництва сіра гниль може уражати стебло, бутон, листя та частини півонії, які знаходяться під землею. Найчастіше ураження стосується молодих пагонів навесні в період їх відростання. Основа стебла набуває сірого наліту, далі спостерігається потемніння стебла, воно може надломитися і навіть впасти. Кінчики листя покриваються великими коричневими плямами. Листя можуть деформуватися та засохнути. Бутони меньшого розмiру чорніють і зазвичай засихають. Бутони, які більші, можуть розкритися наполовину тільки з одного боку, краї пелюсток, які все ж розпустилися, буріють та підсихають, квіти виглядають спотвореними. Найбільш гостро хвороба може розвинутися сирою або холодною весною. Коли проходить бутонізація, верхня частина стебла, бутони та листя теж можуть бути вражені сірою гниллю.

Сіра гниль

Спори грибка зазвичай зимують на рослинних рештках, кореневищi півонії, у верхньому шарі грунту поблизу куща. Найактивніше хвороба може розвинутися на важкому, глинистому ґрунті та на ділянках iз близьким виходом грунтових вод, в заражених, з поганим доступом вітру посадках, та в місцях, які затоплюються весняною талою водою. Розвиток захворювання може стимулюватися надлишком азотного добрива. Найсильніше можуть бути вражені сорти півонії лікарської та інші гібриди, які мають раннє цвітіння. Сильно уражена рослина, швидше за все, загине.

Боротьба із захворюваннями ведеться за двома напрямками.
Перший напрямок складається з правильної агротехніки:

  • наявність незагущеної посадки
  • часте розпушування грунту
  • виключення перегодовування мінеральним добривом
  • осіннє видалення та спалювання, відразу після обрізання, всіх рослинних залишків та надземної частини куща півонії
  • обов'язкове дренування ділянки, якщо грунтові води залягають досить близько.

Другий напрямок - профілактичне знищення спор гриба за допомогою хімічного протигрибкового препарату - фунгіциду.
Використання фунгіциду не скасовує комплекс заходів агротехнічних заходів, а є його доповненням. Погане ведення агротехніки фунгіцид не виправить, так як ослаблена рослина, як правило, вже не може уникнути захворювання.

Сіра гниль

Асортимент добавок на основі фунгіциду досить широкий. Значна кількість цих препаратів токсична і тягне за собою велику обережність у використанні. На присадибних ділянках рекомендується застосування препаратів iз найменшою токсичністю. На момент, коли грибні спори проростають, вони стають уразливими навіть для нетоксичних фунгіцидів. Це можуть бути хлорокись міді, мідний купорос, бордоська рідина та інші препарати. Єдиною умовою їх успішного застосування є притримування суворих термінів обробки.

Як правило, проводиться дво- або триразова профілактична обробка з інтервалом в 10-12 днів. Перша обробка - полив куща одним iз складів, із вмістом фунгіциду на початку вегетаційного періоду при появі бруньок над землею (додається 2-З літри такого розчину на один кущ). Друга і третя обробки включають в себе обприскування рослини цим розчином. Далі, якщо сіра гниль вражає стебло, воно моментально зрізається по кореневище і після цього слід залити місце ураження фунгіцидною розчином (1 літр розчину на один кущ).

Фунгіциди з найменшою токсичністю:

  • мідний купорос (50-70 грам на 10 літрів води)
  • хлорокись міді (60-70 грам на 10 літрів води)
  • сірка колоїдна (60-100 грам на 10 літрів води)
  • бордоська рідина (100 грам мідного купоросу та 75 грам негашеного вапна). При цьому, компоненти розчиняються окремо, потім вливаються в розчин вапна, додається розчин мідного купоросу і в суміш додають воду до 10 літрів загального обсягу
  • бургундська рідина - готують так само, як і бордоську, але замість вапна береться сода в такій же кількості
  • перманганат калію (марганцівка) - 3 грама на 10 літрів води
  • вапняно - сірчаний відвар (200 грам сірки та 100 грам вапна на 10 літрів води). Негашене вапно гаситься невеликою кількістю води і потім всипається сірчаний порошок. Далі слід долити води до 10 літрів та кип'ятити протягом однієї години. Отриманий таким чином матковий розчин розводиться перед вживанням в співвідношенні 200 грам розчину на 10 літрів води.

До гарних результатів у профілактиці боротьби з сірою гниллю можна прийти шляхом осіннього обприскування кущів півонiй за допомогою розчину нитрафена в концентрації 200 грам на 10 літрів води після обрізання та спалювання надземної частини рослин.
Для людини нешкідливою вважається настоянка часнику. Для цього береться 3-5 грамів подрібненого часнику на один літр води.

Іржа.
Це дуже небезпечне грибне захворювання, яке може вражати півонію в окремі роки. Після періоду цвітіння (в умовах середньої смуги це перша половина липня) листя покриваються жовтувато-бурими із фіолетовим забарвленням плямами. Зворотний бік листя уражається подушечками грибних спор. Такі спори можуть розноситися вітром та заражати інші півонії.

Іржа.

Поширення захворювання проходить досить швидко. Всього за два - три дні, особливо при вологій і теплій погоді, уражаються кущі півоній на великих площах. Листя можуть скрутитися та засохнути. Наповнення живильною речовиною в старих коренях припиняється, зростання нових коренів припиняється. Це може негативно позначитися на зростанні бруньок відновлення, і як наслідок, загальмовується цвітіння наступного сезону. Рослина стає слабкою, вона стає вразливою для інших грибних захворювань. Наприклад, до захворювання сірою гниллю.

Іржа

Саме гриб є збудником іржі.
Профілактика іржі складається з цілого комплексу агротехнічних заходів, який був приведений раніше.

Для профілактики рослина обприскується складом фунгіциду. Роблять це після періоду цвітіння і дотримуються інтервалу з семи або десяти днів. Роблять це і тоді, коли з'являються перші ознаки захворювання.

Іржа

 

Можливе використання фунгіцидів і для профілактичних заходів боротьби із сірою гниллю. Такі роботи поєднують із комплексом агротехнічних заходів, що дозволяє максимально захистити півонії. Перші ознаки хвороби означають те, що листя потрібно обрізати та спалити.
Виходячи з багаторічних спостережень, різні сорти півоній можуть бути ураженними іржею неоднаково.

Кільцева мозаїка листя (збудник - Paeonia virus).
Вірусне захворювання. Листя між жилками отримують світло-зелені та жовтуваті смуги, кільця, півкільця, що тягне за собою зниження декоративності куща. При цьому, зростання та цвітіння зменшаться.

Кільцева мозаїка листя

Поширення хвороби може початися після використання одного ножа для зрізання квітів або обрізання стебла з хворих і здорових рослин без проміжної теплової дезінфекції інструменту. На кущах одночасно можуть бути хворі та здорові паростки. У період розпуску бутонів хворі пагони слід зрізати до кореневища та спалювати.

Кільцева мозаїка листя

Якщо рослина сильно уражена, вона цілком знищується.

Коричнева плямистість, або септоріоз (збудник - Septoria macrospora).
Це захворювання може проявитися влітку в червні - липні. На листі півонії з'являються двосторонні буро-коричневі округлі або видовжені плями з більш темним обідком. Спочатку, ці плями можуть бути поодинокими. Але потім вони зливаються в одну цілу пляму.
Більш старе листя може бути вражене першим. Поширення хвороби проходить вище по стеблу. Як наслідок - листя засихають. Коричнева плямистість робить півонію слабкою, зменшує її морозостійкість та кількість цвітіння в новому сезоні.

Коричнева плямистість, або септоріоз


Способи лікування.
Необхідно обприскувати рослину за допомогою одого з препаратів:

  • 0,6-0,7 - процентним розчином хлорокиси міді,
  • 1-2 - процентним розчином бордоської рідини
  • 0,2-0,3 - процентним розчином фундазола.

Коричнева плямистість, або септоріоз

Перше обприскування слід проводити відразу після цвітіння та повторювати, у міру необхідності, через кожні 10 - 12 днів.

Бура плямистість, або кладоспаріоз (збудник - Cladosporium paeoniae).
Таке захворювання може проявитися наявністю великих плям коричневого відтінку. Коли такі плями розростаються, вони можуть зливатися та охоплювати лист півонії повністю. Після цього він виглядає обпаленим. Молоді пагони набувають плям червоно-коричневого відтінку. Саме стебло може потемніти та покритися димчастим грибним спороношенням.
Способи лікування.
Необхідно обприскувати півонію за допомогою одного з препаратів:

  • 0,6-0,7 - процентний розчин хлорокиси міді,
  • 1-2 - процентний розчин бордоської рідини
  • 0,2-0,3 - процентний склад фундазола.

Перше обприскування проводиться відразу після цвітіння. При необхідності, процедуру слід повторювати через кожні 10 - 12 днів.

Борошниста роса.
Півонія може бути вражена цим захворюванням на схилі літ. Верхня частина листя здобуває рідкісного павутинного налiту.

Борошниста роса


На щастя, це захворювання не завдає істотної шкоди пiвонiї та може зустрічатися рідко.
Способи лікування.

Борошниста роса


Необхідно обприскувати півонію при виявленні першої ознаки хвороби за допомогою розчину кальцинованої соди, при додаванні мила.

Філлостіктоз.
Першим етапом захворювання може бути поява на листях півонії дрібних бурих плям із темно-фіолетовою окантовкою. На другому етапі такі плями можуть збільшуватися в своєму розмірі, здобувати колообразну або довгасту форму, а по центру можуть вкритися великою кількістю опуклих або темних цяток.
Захворювання на пізніх етапах буде викликати передчасне висихання листя.

Філлостіктоз


Способи лікування:

  • важливо усунути причини, які викликали хворобу. Для цього рекомендується не висаджувати рослини на надмірно важкому, перезволоженому грунті, який має підвищену кислотність
  • не слід допускати густої посадки, яка може ускладнити циркуляцію повітря
  • потрібно своєчасно зрізати хворі частини рослини та обрізати квіти, які вже відцвіли. При цьому, не можна допускати того, що б ці листя осипалися на землю. Під час підготовки рослини до зими, необхідно обрізати півонію за рівнем грунту та прибрати всi рослинні залишки.

Профілактичне обприскування півоній слід проводити не менше, ніж три рази (початок дозрівання пагонів та поява листя, період бутонізації та вже після цвітіння). Обприскування потрібно здійснюватись за допомогою одного з препаратів:

  • 0,6-0,7 - процентний розчин хлорокисi міді
  • 1-2 - процентний розчин бордоською рідини
  • 0,2-0,3 - процентний склад фундазола.

Купити деревовидні півонії

Важливо знайти свій спосіб по догляду за цими чудовими квітами та півонії обов'язково віддячать вам своєю неймовірною красою та тонким ароматом.


Джерело інформації - колекціонер Нестеров Станіслав Миколайович.

 

Підпишіться на нашу сторінку в Facebook, і ви зможете задати будь-які питання нашим консультантам, запитати поради у інших користувачів, поділитися своїм власним досвідом і чудовими світлинами півоній. Крім цього, ми завжди будемо раді будь-яким вашим відгуками і рекомендаціям, які можна залишити в розділі Відгуки про магазин.